Привіт! Вас вітає редакція сайту «Shumsk.Info». Протягом чотирьох місяців ми брали участь у класному проєкті «Турбо-батли». Що це – ми вам розповідали. Але трішки нагадаємо.
Як це починалося
Це – ідея мегакрутої Агенції локальних медіа «АБО» та Тернопільського пресклубу. У проєкт потрапило всього дев’ять редакцій України, і серед них – ми, редакція сайту «Shumsk.Info», тобто, я – редактор Алла Омельчук, та мої колеги – Аркадій Боярський, Мар’яна Паращинець, Володимир Гаврилюк, Оксана Гедз – команда, яка допомагає батлитися.
Позмагатися у «Турбо-батлах» – це для нас хороший шанс прокачати своє медіа. Зробити його цікавим, популярним та сучасним. Щотижня нам приходить по 3-4 завдання, над якими працюємо. А працюємо так – збираємося, знайомимося з новими темами, «переварюємо» їх, продукуємо ідеї, шукаємо героїв для майбутніх статей, спілкуємося з ними, фотографуємо, знімаємо ролики, систематизуємо, пишемо, виставляємо на сайт, а потім заповнюємо анкету і надсилаємо виконані завдання в агенцію.
Досвідчені ментори їх перевіряють і виставляють нам бали. Ні, не так, кожній редакції приносить жолуді Білка, яка живе в агенції «АБО». По закінченні проєкту ці жолуді ми будемо обмінювати на бали. Чим більше балів – тим кращий приз. Отож, ми маємо шанс виграти ноутбук, принтер, фотоапарат, чи ще щось корисне, без чого редакційна робота – ну, ніяк неможлива.
А, головне – ми вчимося писати по-новому, творити сайт таким, щоб він був відвідуваним. Скажу принагідно, що за останній місяць «Shumsk.Info» відвідало понад 130 тисяч читачів з різних куточків України та світу. Це для нашого маленького містечка з населенням трохи більше, як п’ять тисяч, ну, дуже класно!
З результатами ми – у лідерах. Про це можна дізнатися з турнірної таблиці.
Скажу відверто – працювати у проєкті було нелегко, але цікаво. Ми стартували тоді, коли карантин через коронавірус тільки оголосили. Отож, важко було шукати героїв публікацій. Адже спілкувалися телефоном, через соцмережі. Виникали проблеми з фото. Бо не можна було самому піти і зафіксувати потрібний момент. Просили про це самого героя публікації. Вчили, як правильно зробити якісне і красиве фото.
А ще у шумчан був страх через ситуацію, у якій ми всі опинилися. Тому часто вони розгублювалися. І треба було знайти вагомі аргументи, щоб переконати. Взяти максимум класної інформації і написати нормальну статтю. Таку, яка б зайшла аудиторії.
Але ми впевнено сказали – раз взялися за справу, з дистанції не зійдемо. Це не про нас. Бо ми – сильні, рішучі. І головне – хочемо вчитися. Щоб змінюватися самим. І цим самим змінювати громаду. Писати так, щоб це зачепило за живе. Порушувати теми, які актуальні. Старатися допомогти тим, хто цього потребує.
Над чим було працювати найцікавіше
Матеріали, які ми створили у рамках участі у проєкті «Турбо-батли» зачепили нашу читацьку аудиторію.
Найцікавіше було працювати над завданнями, які стосувалися історії краю, цікавих локацій. Тобто, тих, які в майбутньому можуть дати поштовх для розвитку зеленого туризму на Шумщині. Найбільше шумчанам зайшла стаття «Від пункту “А” до пункту “Я”. Якою вийшла абетка Шумська, яку ми написали».
Як тільки ми опублікували його на сайті та поширили у соцмережах, мали широкий резонанс. Читачі писали про те, що така “Абетка Шумська” – своєрідна екскурсія рідним містом, особливо цікаво було для тих, хто давно звідси поїхав. Подяку колективу висловив міський голова Володимир Плетюк, бо ця стаття формує позитивний імідж центру громади. Колеги із сусідніх районів просили дозволу і собі запозичити таку ідею.
Багато переглядів набрав відеоролик про актуальне рішення міської ради, який ми опублікували на своїй сторінці у Facebook. Шумчани позитивно відгукувалися про це. Бо за 2 хвилини ми змогли розповісти про головне. Подали вичерпну інформацію. А ще – тема цікава. Адже співпраця Шумської ОТГ з проєктом “DOBRЕ” завжди привертає увагу. Тим більше, ідеться про виділення бонусних коштів на встановлення у дитсадку сучасного майданчика.
Гарно відгукувалися читачі на соцопитування, які ми проводили. Одне стосувалося проблем, які у громаді потрібно вирішувати у першу чергу. За його результатами, ми підготували кілька матеріалів на сайт та до газети. Залучили до цього міську владу, запитавши, які шляхи вирішення вона пропонує, які проєкти реалізовує, а також громадських активістів.
Цікаво було працювати над матеріалами, які мали благодійну мету. Зокрема, про Антоніну Левенець, якій потрібно зібрати значну суму на лікування. Про Іванка Дичковського, який дивом став на ноги після важкої хвороби. І разом з батьками бореться за право жити повноцінно. Про Олександра Гайдука, який розповів про проблеми людей з обмеженими можливостями. Про волонтерку Галину Іванову, яка опікується бездомними тваринами.
Тема ремонту доріг – одна з найактуальніших для шумчан. Тому статті, які стосувалися цього, теж зайшли аудиторії. А нам доводилося «розшукувати» власників проблемних шляхів. Щоб запитати у них, хто і коли має латати ями на дорогах.
Що вдалося змінити
Загалом, усі теми, які пропонували ментори, були цікавими. І над ними класно було працювати. Особливо раділи, коли наші дописи були результативними.
Найперше, пишаємося тим, що своїми статтями на тему благодійності ми змогли достукатися до шумчан. Такі статті мали найбільшу кількість репостів. Як ось, про Тоню Левенець, Іванка Дичковського та інші. Читачі ще й долучалися до порятунку дітей. Наступного дня, після того, як стаття з’явилася на сайті, до мене зателефонував заробітчанин із-за кордону. І просив перевірити, чи надійшли його кошти до батьків Іванка. Відчуття того, що твоя праця допомогла людині, неймовірні.
За «Абетку» нам дякували особливо. Адже саме за таким маршрутом можна організовувати екскурсії для туристів, які приїжджатимуть до міста.
Позитивний вплив мали розповідь про людей, які власною ініціативою сприяють розвитку громади. Ми розповіли про творчу майстерню «ART-BOX».
Після того одна з його учасниць, Тетяна Ящук, створила нам іменні футболки – для сайту та газети. Користь подвійна – ми популяризуємо свої видання. А Таня – власну творчістю. Показує іншим, як і де можна застосувати свої таланти. Так, щоб вони приносили користь.
Після розмови з лідером молодіжної ради Іриною Репецькою, мене, як редактора сайту, запросили на зустріч з її учасниками. «Кава з лідеркою» – так називалася наша розмова. Молоді цікаво було дізнатися про нашу участь у «Турбо-батлах» Про те, що дає громаді участь у проектах. Як можна втілювати свої ідеї. І де черпати для цього ресурси.
Після футболок для журналістів дівчата з «ART-BOX» перетворили у справжній шедевр захаращену автобусну зупинку.
Через два тижні іншу зупинку оновила Молодіжна рада. А шумчанка Ганна Мельник з власної ініціативи створила клумбу на вході до парку «Соснина».
Розповіли, про досвід благоустрою у Суражі. Це приміське село, яке входить у нашу громаду. Після того за таку справу взялися у сусідньому Рохманові. Навіть задумали створили квіткову алею. Своєрідний флешмоб добрих справ. І ці ініціативи змінюють життя у громаді. Роблять його комфортнішим, цікавішим.
Статті про дороги. Вони теж були корисними. Звісно, що за один день чи навіть місяць неможливо поремонтувати усі проблемні шляхи. Але у дискусію активно вступив міський голова Володимир Плетюк. Розповів про те, ремонт яких комунальних доріг цьогоріч у пріоритеті. Про те, хто власник усіх доріг у громаді. І як міська рада апелює до них. Аби акцентувати на проблемах. І на необхідності виділення коштів на їх ремонт. По деяких з них уже тривають тендерні процедури. А восени ми обов’язково повернемося до цієї теми. Щоб проаналізувати, чи виконали обіцяне. І чи якісно це зробили.
Доступно і об’єктивно ми розповіли про бонусні кошти від проєкту «DOBRE». Шумчани знали, що у кінці минулого року нашій громаді додатково виділили 55 тисяч доларів. А от що за них реалізують, коли. У відеоролику ми про це сказали. У дитсадку має з’явитися сучасний майданчик. Адже мешканцям ОТГ цікаво знати, куди вкладають кошти.
Корисною була інформація про те, якими онлайн-послугами можуть скористатися шумчани. Багато з них телефонували і дякували за пораду заплатити онлайн за газ та електроенергію, подати показники. Адже це часто проблема, зокрема, це стосується електроенергії. Особливо актуальною така послуга стала у період карантину. Коли шумчани більше знаходилися вдома. А в банках потрібно було вистояти у черзі.
Що ще змінила наша участь у «Турбо-батлах». Багато. Найперше, змінилися ми самі. Змінився стиль подачі матеріалу. Ми зробили його доступнішим. Зрозуміли, які питання потрібно порушувати. Що цікаво для шумчан. Проаналізували резонансні теми. І будемо до них повертатися. Навчилися працювати з героями публікацій онлайн. Віримо, що наша праця була ефективною. Ініціатив у шумчан багато. Правда, чимало з них ще не можуть реалізувати через карантин. Але процес пішов. А ще – спонукали владу діяти активніше. І звітувати перед шумчанами, що зроблено. А що у планах.
Чесно – будемо сумувати за «Турбо-батлами». Новими завданнями, четверговими дедлайнами. І працювати. По-новому. Бо за чотири місяці ми змінилися. І якщо не стали на усі 100% агентами змін у своїй громаді, у майбутньому обов’язково це зробимо.
Читати також:
Що потрібно робити, аби змінити життя у Шумській громаді. Три історії від активних та ініціативних шумчан
Чи зручно сьогодні жити у Шумську. Про реалії провінційного комфорту розмірковують місцеві мешканці
Які питання у громаді потрібно вирішувати у першу чергу. Рейтинг шумських проблем