Спецпогашення конверта із маркою на честь командира УПА-Південь, сотника Семена Котика відбулося сьогодні у Шумському краєзнавчому музеї. Цього ж дня такий захід організували і в Радивилові на Рівненщині, звідки родом легендарний повстанець.
– Радію, що маю честь вітати на Шумщині численну родину повстанського командира Семена Котика. Приємно, що сьогодні у залі так багато молоді, адже сучасне покоління має знати правдиву історію, розуміти, що наші предки боролися за вільну Україну проти російського ворога, і нині доводиться воювати проти того ж окупанта. Зовсім юні хлопці-повстанці розуміли, що їм не перемогти ворога, що вони мають загинути у цій жертовній боротьбі, адже кількісно армія УПА була у рази меншою за російську, але вони вірили і знали, що ця боротьба не завершиться, вона триватиме, що їхні нащадки стануть на захист рідної землі, – зазначив міський голова Вадим Боярський.
«Коли мій син виросте, я дам йому зброю, і він буде зі мною захищати Україну» – ці слова сказав Семен Котик, коли його дружина мала народжувати. До речі, зі своєю коханою Лідою він брав шлюб у Переморівці. Син народився через два місяці після загибелі батька – повстанського командира на псевдо «Докс», а мати – зв’язкова УПА – продовжила цю жертовну боротьбу і отримала за це покарання таборами. Сина Олега виховувала рідна тітка Надія.
Про ці та інші цікаві факти із життя Семена Котика розповів Андрій Жив’юк, доктор історичних наук, автор книги «Реабілітовані історією».
Присутні на заході із захопленням слухали про участь «Докса» у запеклих боях проти російського зайди, про його уміння вести за собою однодумців, про його глибоке усвідомлення власної ролі у цій боротьбі, про те, яку жертву довелося скласти заради України.
НКВД-исти розробили спеціальний план знищення командира УПА-Південь. Загинув Семен Котик у районі села Буща на Рівненщині.
Про те, як пишаються своїм героїчним батьком, дідусем та прадідусем, розповіли син Семена Котика Олег, онуки Ігор та Надія. Вони приїхали у Шумськ численною родиною і щиро дякували за пам’ять про близьку їм людину.
– Нинішнє покоління має знати про те, за що боролися наші предки, адже радянська система сфальсифікувала назву «бандерівці», тому правда має перемогти, – зазначив син легендарного повстанського командира Олег Котик.
Слово на заході мав знаний письменник Степан Бабій, який нещодавно відзначив свій 85-річний ювілей та видав у світ 50 книжку, серед яких є особлива – «Луни повстанського краю». Він розповів про повстанську боротьбу у рідному селі Голибіси (Мирове), про свій нелегкий шлях патріота, а також зачитав поезію із власної збірки.
Після цього відбулося урочисте погашення конверта з маркою на честь командира УПА «Докса», участь у якому взяли представниця «Укрпошти» Лариса Мендрук, родина Семена Котика, міський голова Вадим Боярський, директорка Шумського краєзнавчого музею Лариса Колесник, історик Андрій Жив’юк, членкиня ГО «Меморіал Південна Волинь» Олена Ходюк. Власне саме завдяки цій громадській організації відбувся захід, а пані Олена виступила у ролі ведучої.
До речі, це вже п’яте погашення іменних марок на Шумщині, організованих ГО «Меморіал Південна Волинь». Раніше такі заходи присвячували повстанським борцям Євгенії Бойко, Семену Жуку, Василю Процюку «Кропиві» та ювілею відомого письменника Уласа Самчука.
Такі заходи потрібні нам для того, щоб ми могли вивчати власну правдиву історію і передавати цю правду майбутнім поколінням.