Україні потрібно збільшувати запаси крові. Бо війна створює нові виклики: кров щодня необхідна, аби рятувати поранених захисників. І так само щодня кров потрібна для лікування цивільних пацієнтів. Тому українці в тилу мають надійно тримати донорський фронт і допомагати формуванню в країні запасу безпечної і якісної крові. Як шумчани можуть долучатися до донорських акцій. Як і хто це може робити, розповідає лікар-трансфузіолог Шумської міської лікарні Михайло Бурчинський.
Донором крові можна стати, якщо:
– ви громадянин України/іноземець з посвідкою та маєте більше 18 і менше 65 років;
– маса тіла – не менше, ніж 50 кг;
– відсутні протипоказання до донорства;
– здорові, адже лише в такому разі донорство не зашкодить вам та допоможе реципієнтові;
– у день здавання крові почуваєтеся добре;
– це ваше рішення.
Протипоказання щодо донорства
Їх поділяють на тимчасові та абсолютні. Рекомендуємо обов’язково з цим ознайомитися.
Абсолютні протипоказання: тяжкі захворювання кровотворної, травної, нервової, дихальної, сечовидільної систем; серйозне активне, хронічне або рецидивне захворювання імунної системи; наявність інфекційних захворювань, як ВІЛ, гепатит, сифіліс; порушення згортання крові; псоріаз; цукровий діабет; пухлини злоякісного характеру.
Тимчасові протипоказання:
– нещодавно проведені хірургічні маніпуляції, ендоскопія, татуаж, пірсинг – такі процедури унеможливлюють здавання крові протягом 6-ти місяців від дня їхнього проведення;
– період менструації та 3 дні після її закінчення; перенесені інфекційні чи вірусні захворювання, температура, прийом антибіотиків (якщо минуло менше двох тижнів);
– поява симптомів герпесу – кров можна здавати через 2 тижні після зникнення його ознак; період вагітності та 6 місяців після пологів або переривання вагітності;
– перебування у країнах з особливою епідеміологічною ситуацією.
Підготовка до здавання крові
За три дні до здавання крові відмовтеся від прийому анальгетиків та аспірину, а також ліків, що їх містять (ці речовини погіршують зсідання крові); не вживайте алкоголь за 48 годин до здавання крові; виключіть із раціону жирну, смажену, копчену, молочну їжу, соління; обов’язково виспіться та з’їжте легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді); не куріть за годину до здавання крові; не приходьте здавати кров, якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).
Під час огляду лікарем перед донацією відверто відповідайте на запитання і не приховуйте інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання.
Після здавання крові:
– відпочиньте 10-15 хвилин;
– якщо відчули запаморочення або слабкість, повідомте персонал;
– не намагайтеся одразу йти чи керувати транспортом, якщо у вас паморочиться голова;
– 2-3 години не піднімайте нічого важкого рукою, з якої брали кров;
– 3-4 години не знімайте пов’язку і намагайтеся її не мочити, це вбереже вас від появи синця;
– протягом наступних 12 годин уникайте інтенсивних фізичних навантажень;
– протягом двох діб повноцінно та регулярно харчуйтеся;
– протягом двох діб уживайте збільшену кількість рідини (не менше 2 літрів на день) – соки, воду, неміцний чай (алкоголь не рекомендується);
– приходьте ще раз здати кров після рекомендованої перерви.
Інтервали між донаціями
Чоловіки можуть здавати кров не більше 5 разів на рік, жінки – не більше 4 разів на рік. Після п’яти регулярних донацій рекомендовано зробити перерву не менше 3 місяців.
Бути донором крові – один із найкращих прикладів турботи про здоров’я та благополуччя суспільства. Донори крові не лише надають можливість проводити багато ризикованих операцій, а й сприяють порятунку життя людей.
Детальну інформацію про донорство крові та про те, як проводиться ця процедура, завжди нададуть працівники КНП ШМР «Шумська міська лікарня».
Попри різні національності, групи й резуси, у нас одна кров – українська, вона може воювати та перемагати. Стань донором.