У зв’язку з широкомасштабним вторгненням росії в Україну питання, що стосується військового обліку та мобілізації жінок, набуло особливої актуальності. У багатьох громадян України виникає досить багато запитань та суперечок з даного приводу. Тому вкрай важливо пояснити основні нюанси, щоб надалі усунути поширення недостовірної інформації. За роз’ясненнями звертаємося до завідувачки сектору Шумського бюро правової допомоги відділу правової допомоги Кременецького МЦ з надання БВПД Ірини Щепановської.
Старт з 1 жовтня
Саме наказом Міністерства оборони України від 11.10.2021р. №313 «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінок беруть на військовий облік військовозобов’язаних, та Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями», було суттєво розширено такий перелік.
Військовий облік жінок стартує з 1 жовтня 2022 року, але граничного строку наразі не встановлено.
Військовому обліку підлягають усі жінки, віком від 18 до 60 років, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.
У даному законі у переліку є такі професії, як програмісти, лікарі, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, бухгалтери, співробітники ресторанів і готелів тощо. Спеціальності, що стосуються сфери громадського харчування до видавництва та поліграфії.
Військово-облікову спеціальність визначають записом у трудовій книжці, дипломом, досвідом роботи та КВЕДами фізичної особи-підприємця. Остаточно – у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Варто звернути увагу, що у військових комісаріатах тільки у присутності призовників і військовозобов’язаних здійснюється взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку.
Тобто, усім жінкам, які віднайшли свою спеціальність та/або професію в Наказі Міністерства оборони України №313 необхідно особисто з’явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим місцем проживання для того, щоб стати на військовий облік.
Коли жінка стане на облік, чи її миттєво мобілізують?
Після того, як жінка стала на військовий облік, вона є військовозобов’язаною та перебуває у запасі Збройних сил України, Національної гвардії чи інших військових формувань.
Жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу. Мобілізовані жінки також можуть бути залучені до виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час.
При чому, у мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).
Жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками.
Винятками є випадки, передбачені законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі, що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку.
Чи є підстави для відстрочки від мобілізації для жінок?
Підставами для відстрочки від мобілізації для жінок аналогічні з чоловіками та визначені у ст.23 закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку».
Втім, є деякі нововведення, про які необхідно знати, зокрема:
– не підлягають призову вагітні жінки, а також жінки, які мають дітей до 3-ох років;
– якщо у сім’ї підлягають мобілізації обоє батьків, і є дитина до 18 років, то хтось один може отримати відстрочку.
Які обов’язки мають військовозобов’язані жінки?
Обов’язки, які мають виконувати жінки на військовому обліку, описані в постанові Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних».
Військовозобов’язані мають:
– бути на військовому обліку за місцем проживання. У разі тимчасового вибуття за межі України за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України;
– з’являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах;
– не змінювати місце проживання без дозволу військового комісара, керівників СБУ або Служби зовнішньої розвідки після оголошення мобілізації та у воєнний час;
– проходити медичний огляд та лікування;
– проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі;
– за сім днів прийти до територіального центру для зняття з військового обліку, якщо треба змінити місце проживання, поїхати у відрядження, на навчання, у відпустку чи лікування (на більше, ніж три місяці за межі України). Також якщо змінюється місце проживання у межах міста, але в іншому адміністративному районі;
– за сім днів повідомляти органи, в яких перебувають на військовому обліку, про зміну сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади;
– негайно повідомляти територіальним центрам комплектування (органам СБУ) про втрату військово-облікового документа.
Чи може жінка, яка перебуває на військовому обліку, виїжджати за кордон?
Під час дії воєнного стану, за загальним правилом, військовозобов’язаним заборонено виїжджати за межі країни. Це стосується як чоловіків, так і жінок.
Втім, наразі діють винятки із загальних правил, які розповсюджуються як на чоловіків, так і на жінок, наприклад:
– наявність 3-ох або більше неповнолітніх дітей;
– супроводження батьків, чоловіка, дитини з І-ІІ групами інвалідності;
– навчання у закордонному ВНЗ;
– відрядження заброньованих осіб;
– жінки, які самостійно виховують дитину (дітей), віком до 18 років;
– жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю, віком до 18 років;
– усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років тощо.
Яке покарання передбачене за порушення правил військового обліку?
Чинним законодавством України за правопорушення, пов’язані з військовим обліком, встановлено адміністративну та кримінальну відповідальність.
Фото ілюстративне.