У зв’язку із масовими ракетними обстрілами росією об’єктів енергетики по території всієї держави, в енергосистемі України виник дефіцит потужності. З метою уникнення масштабних аварій в електромережах, за рішенням НЕК «Укренерго» (оператор системи передачі з функціями оперативно-технологічного управління об’єднаною енергосистемою України) в Тернопільській області на даний час запроваджені графіки погодинних вимкнень електричної енергії.
Чимало шумчан звернулися до нас із проханням взяти коментарі у працівників РЕМу стосовно того, як уберегти свої побутові прилади у таких ситуаціях.
За роз’ясненнями ми звернулися до головного інженера Шумського РЕМу Руслана Паращинця, і ось що він розповів.
– Виходячи із погодинного навантаження на енергосистему, енергетики корегують його, вмикаючи або вимикаючи певну групу споживачів. Через застосування графіків вимкнення, а також тимчасових схем підключення в електромережі можуть виникати перепади напруги.
На роботу побутової техніки негативний вплив має не тільки висока, але й занадто низька напруга. Тому бажано використовувати спеціальні додаткові пристрої для захисту від перепадів напруги.
До таких належать мережевий фільтр з розетками і вимикачем; стабілізатор напруги, що надійно захищає від її перепадів та короткого замикання; датчики підвищеної напруги; джерела безперебійного живлення; реле захисту, що забезпечує знеструмлення мережі у критичних ситуаціях; сучасні пристрої захисту від імпульсного струму високої напруги.
Використання таких захисних пристроїв допоможе дотриманню ефективної електробезпеки у вашій оселі.
Крім того, щоб уникнути негативних наслідків, потрібно використовуйте товар з дотриманням правил безпеки, які зазначені виробником, передбачені експлуатаційною документацією, а також спеціальних правил.
Якщо ж вони відсутні – керуйтеся звичайними розумними заходами безпеки, які встановлені для таких товарів такого роду. Про це йдеться у Закону України «Про захист прав споживачів» (ч.3 ст.4).
Цей стандарт не поширюється на незадовільні умови роботи електричної мережі, зокрема: установлення тимчасового електропостачання споживачів унаслідок аварії; у надзвичайних ситуаціях, таких, як: форс-мажор, дефіцит потужності внаслідок зовнішніх подій.
Не слід також забувати, що неправильно прокладений електропровід, несправності електромережі й електроприладів, а також недотримання правил пожежної безпеки під час користування ними призводить до пожеж.
Найчастіше вони виникають від короткого замикання, перевантаження електромережі, утворення великих перехідних опорів, підключених до електромережі, і залишених без нагляду електроприладів (чайників, плиток, прасок, електроплит тощо).
Щоб не допустити пожежі внаслідок короткого замикання, слід стежити за справністю електромережі, оберігати від пошкоджень ізоляцію, своєчасно замінювати пошкоджену проводку на нову.
Не можна зав’язувати електропровід вузлами, прибивати його цвяхами або підвішувати на цвяхи.
З’єднувати проводи слід тільки за допомогою пайки, зварювання, опресування, а також спеціальними затискувачами.
Необхідно створити умови для охолодження електропроводів і приладів. Саме тому не можна розміщувати телевізори та радіоапаратуру у глухих меблевих нішах, близько до стіни тощо.
Будь-які електротехнічні роботи має виконувати кваліфікований електрик.
У разі загоряння електроприладів чи електропроводки під напругою ні в якому разі не можна використовувати воду для гасіння, бо вона проводить електричний струм, що призводить до ураження ним.
Коли виникла така ситуація, слід негайно знеструмити електроприлад або ціле приміщення, а потім починати гасити вогонь, що розповсюджується по проводці чи прилеглих легко спалимих матеріалах.