2022 – рік повномасштабного вторгнення російського агресора на територію України. Нелегким він був для усіх українців. Про те, як пережила його Шумська громада, розповів її голова Вадим Боярський.
Працювали активно з перших днів
Перш за все, подяка та честь кожному українцю, кожному шумчанину, кожному жителю громади, який взяв у руки зброю і захищає Україну на фронті. Кожному, хто є волонтером і підтримує наших воїнів.
Надіємося, що доклали максимум зусиль для того, щоб вирішити ряд важливих завдань для життєдіяльності та розвитку Шумської громади.
Наприкінці лютого 2022 року міська рада утворила Раду оборони, Гуманітарний штаб та добровольче формування Шумської міської територіальної громади.
З міського бюджету виділено кошти на придбання військової зимової форми, запчастин для ремонту автомобільного транспорту, будівельних матеріалів, обладнання тощо.
Добровольчим формуванням громади спільно із відділенням поліції №1 (м.Шумськ) було організовано системну безпеку громади, встановлено блокпости.
Разом із благодійниками з Польщі та Великобританії передали для військовослужбовців значну кількість дронів та павербанків.
Гуманітарний штаб, волонтерська діяльність
Старости та діловоди сприяють організації волонтерських осередків у селах громади.
Постійно співпрацюємо із друзями, партнерами та шумчанами з-за кордону. А це – місто-побратим Отвоцьк, місто Воломин, Ожаровіце, Слубіце, гміна Стшеґом, Український дім у Варшаві, Фундації «Uniters», POMAGAMY, «Historia Vita», колективи компаній, підприємств, релігійні організації Польщі, Асоціація «Мальве Україна» (Італія), USAID-Ukraine, UNICEF Ukraine (дитячий фонд ООН), благодійний фонд Caritas, благодійні місії Hart-Humanitarian, «Милосердний самарянин» (США) та десятки благодійників-волонтерів із Польщі, Великобританії, Франції, Італії, Португалії, Чехії, Канади та інші.
Завдяки їм спрямовано понад 200 тонн вантажів для військовослужбовців.
Налагоджено конструктивну співпрацю між усіма волонтерськими осередками. Активно діє ГО «Схід та Захід єдині», які направляють вантажі, автомобілі для підтримки військових, для громадян, які постраждали внаслідок бойових дій.
У населених пунктах громади організовують благодійні заходи (футбольні матчі, ярмарки, музичні перформанси, турніри з риболовлі, дозвілля для дітей, онлайн аукціони) для підтримки захисників з Шумщини.
Учні та працівники закладів освіти, культури, Молодіжна рада організовують акції та заходи для підтримки військовослужбовців, долучаються до виготовлення маскувальних сіток, окопних свічок, готують страви.
Шумська бібліотека здійснює збір російськомовної літератури на макулатуру, щоб зібрати кошти для ЗСУ.
У громаді зареєстровано понад три тисячі внутрішньо переміщених осіб
На початку повномасштабного вторгнення ми створили оперативний штаб для вирішення питань ВПО.
Від 24 лютого 2022року у громаді зареєструвалися 3203 внутрішньо переміщених особи, з них – 923 дитини. Зараз на території Шумської громади є 1190 переселенців, з них – 396 дітей.
Більшість ВПО проживають безкоштовно у приватних помешканнях та колективно – у 2 хостелах церкви ХВЄ м.Шумськ, у комунальному дитячому закладі «Дивосвіт». Також проживали у деяких закладах освіти громади.
Поселення для ВПО безкоштовне, вони отримують соціальні послуги, гуманітарну допомогу (продукти харчування, товари першої необхідності тощо).
На базі КУ «Центр надання соціальних послуг» діє мультидисциплінарна мобільна команда для підтримки переселенців у співпраці з БФ «Українська фундація громадського здоров’я» та Дитячим фондом ООН (UNICEF).
Ґрунтовний аналіз системи цивільного захисту
Шумська громада є однією з перших в області, хто отримав ґрунтовний аналіз системи цивільного захисту. Здійснено незалежне оцінювання ситуації Західноукраїнським національним університетом у співпраці з управлінням ДСНС в Тернопільській області.
Облаштовано «Пункти обігріву» з можливістю цілодобового проживання у приміщенні Шумського міського будинку культури, на базі пожежної частини у м.Шумськ, також з можливістю обігріву (без проживання) в Шумській міській лікарні.
Приведено у готовність до використання 7 протирадіаційних та 26 найпростіших укриттів.
Для передачі сигналу тривоги у Шумській школі та у ліцеї встановлено тривожні кнопки.
У громаді створено добровільні пожежні команди для допомоги рятувальникам у кризових ситуаціях.